top of page
Фото автораБібліотека ім. Купріна

Маріупольський краєзнавець – Аркадій Проценко» (до 90-річчя)

В історії Маріуполя чимало особистостей, які залишили по собі яскравий слід, серед них Аркадій Проценко (1931 - 2017) – письменник, журналіст, почесний громадянин Маріуполя, краєзнавець Донбасу.

Аркадій Дмитрович Проценко народився 6 лютого 1931 року в селі Ялта під Маріуполем, його батько, православний священик, був розстріляний у 1937 р.

У повоєнний період Аркадій Проценко навчався в школі № 18. З 1945 р. працював слюсарем на репродукторному заводі. Навчання продовжив в фабрично-заводському училищі, мав фах модельника деревини. Працював у ливарному цеху заводу «Азовсталь».

У період 1950—1955 рр. відбув військову службу у Тихоокеанському флоті, мав військове звання старшини 1-ї статті.

В 1961—1964 рр. він заочно навчався у Харківському юридичному інституті, по закінченні котрого один рік працював слідчим у прокуратурі.

З 1961 року був призначений на посаду директора Палацу культури заводу «Азовсталь». У 1967 року Аркадій Дмитрович отримав посаду завідувача відділом культури Маріупольського міськвиконкому.

У період 1968–1970 рр. був директором обласного російського драматичного театру в місті Маріуполь.

З 1970 року знову посів посаду директора Палацу культури комбінату «Азовсталь». В культурному житті Маріуполя почесне місце займала Літературна вітальня і Народний театр Плацу культури «Азовсталь».

Відомим у Приазов'ї краєзнавцем Аркадій Дмитрович став в середині 1980-х. Широкий резонанс отримали його книги: «Записки мариупольского краеведа», «Улицами старого Мариуполя», «Феоктист Хартахай: народный просветитель», «Давид Хараджаев: благотворитель», «Митрополит Игнатий: Моисей мариупольских греков», «Архип Куинджи», Мариупольский год Серафимовича»...

Перші історичні нариси Аркадія Проценко з'явилися в газеті «Приазовский рабочий» з вивчення маріупольського періоду життя і творчості письменника Олександра Серафимовича і встановлення точного маршруту поїздки Олександра Пушкіна через Приазов'я. Через роки наукових пошуків він зібрав матеріал для книг.

Своєю літературною творчістю Аркадій Дмитрович розкривав маловідомі сторінки історії, в простій і доступній формі популяризував минуле і сьогодення Маріуполя та краю, а його книга «Улицами старого Мариуполя» витримала три видання і стала свого роду бестселером.

В останні роки Аркадій Проценко планував видати нову книгу під робочою назвою «Маріупольські зустрічі» - нариси про відомих діячів мистецтва, з якими він зустрічався в різні роки в Маріуполі: композиторами Дмитром Кабалевським і Юрієм Мілютіним, віолончелістом і диригентом Мстиславом Ростроповичем, співаком Марком Бернесом, акторами Георгієм Віциним, Євгеном Леоновим, поетесами Беллою Ахмадуліною і Риммою Казаковою. Список можна було продовжити. Але не встиг ...

У день свого 86-річчя, 6 лютого 2017 року, Аркадія Проценко не стало, але його книги, плоди краєзнавчих досліджень, залишилися скарбом для історії Маріуполя.


За матеріалами газети «Приазовский рабочий»

581 просмотр0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page