top of page
Фото автораБібліотека ім. Купріна

Що таке родовідне дерево


На початку пояснимо, що таке родовід. Родовід – поколінний перелік представників одного роду чи споріднених родів, а рід – це сукупність осіб, які мешкали в різних історичних епохах та походять від одного пращура за чоловічою лінією. Також є два вида споріднення: кровне, яке буває прямим (батько, син, дочка, онук, онука і т.д.) та боковим (брат, сестра, племінник, племінниця, двоюрідний брат і т.д.); та посвоячення: родичі дружини чи чоловіка, дружини брата, чоловіка сестри і т.д.

У Середньовіччя було дуже популярно родоводи зображувати як родовідне дерево. Класичне дерево виглядало так: ім’я родоначальника (пробанта) розташовувалося на кореневищі чи на початку стовбура, а потім кожне наступне ім’я вказувалося в картуші (кружку), який містився на стовбурі чи гілках. Усі чоловіки, які мали нащадків, зазначалися у картушах жовтого кольору на стовбурі дерева та гілках, чоловіки, що не залишали потомства, вписувалися у червоні та звисали з гілок як плоди. Імена заміжніх жінок фіксувалися у лілових кружках, дівчат – у синіх.












Часто родовідні дерева були справжнім витвором мистецтва і виконувалися у вигляді гобеленів, настінного або плафонного художнього розпису, гравюр тощо. Родовідне дерево могло прикрашатися орнаментами, зокрема рослинним, портретами представників роду, гербами та різними символічними фігурами. Такий спосіб оформлення потребував значної площі для розташування генеалогічної інформації, багато часу на виготовлення та неабиякого художнього хисту від виконавця.

Проте, враховуючи, що основним замовником родовідних дерев була середньовічна аристократія та використовувалися вони переважно з презентаційною метою, висока вартість роботи та матеріалів не були перешкодою.

Родовідні дерева не дуже характерні для української генеалогічної традиції. І тільки сьогодні, коли через зростання інтересу до власних родоводів, знову до генеалогічної практики повертаються родовідні дерева, які створюються з декоративною метою.

До речі, у 2017 році в Україні запустили онлайн-ресурс для створення генеалогічного дерева https://pra.in.ua На сайті є можливість зареєструватися і створити власний профіль, після чого користувач зможе не тільки уточнити дані про своїх родичів, але і дає можливість побудувати генеалогічне дерево своєї родини.

Якщо вам цікаво дізнатися більше про те, як вивчати родовід і що таке наука генеалогія, ви можете ознайомитися з чудовою книгою Валерія Томазова «Родовід. Як знайти своє коріння» в читальному залі нашої бібліотеки.


124 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page