top of page
Фото автораБібліотека ім. Купріна

Цікаві факти про Нобелівську премію з літератури


Нобелівська премія з літератури - найпрестижніша і обговорювана літературна нагорода у світі, що вручається з 1901 року. Цього року вона відзначає 100-річний ювілей.


  1. Нобелівська премія з літератури – глобальна премія, тому її отримують автори, які пишуть на різних мовах світу. На сьогоднішній день в цьому списку 25 мов, і серед них є навіть ідиш, окситанська і сербохорватська мови.

  2. Наймолодшим лауреатом Нобелівської премії з літератури на сьогоднішній день залишається Редьярд Кіплінг, який отримав нагороду в 1907 році віці. Йому було 41 рік. У той час як самим поважним автором є Доріс Лессінг, яка удостоїлася нагороди в віці 88 років в 2007 році.

  3. Всього в історії Нобелівської премії з літератури її удостоїлися 16 жінок-авторів. Першою лауреаткою премії стала шведка Сельма Лагерлеф в 1906 році.

  4. Єдиний український письменник, номінований на Нобелівську премію, - Іван Франко. У 1915 році він був висунутий на здобуття Нобелівської премії, але передчасна смерть у 1916 році завадила розгляду його кандидатури. (За правилами висувати на вручення премії можна тільки живу людину).

  5. У 1974 році Нобелівський фонд ухвалив, що премія не буде присуджуватися посмертно, за винятком тих випадків, коли лауреат помре після того, як буде обраний. За всю історію премії її удостоїлися посмертно лише два учасника - Ерік Аксел Карлфельдт (1931) і Даг Хаммаршельд (1961).

  6. За всю історію вручення премії лише два лауреата відмовилися її приймати. Це російський поет і письменник Борис Пастернак (1958). Він спочатку прийняв нагороду, але був вимушений від неї відмовитися через цькування в СРСР. І французький письменник Жан-Поль Сартр (1964). Він принципово відмовлявся від будь-яких офіційних визнань.

  7. Премія по літературі не вручалася лише сім разів за всю її історію - в 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 і 1943 роках. А у 2018 році Нобелівську премію з літератури не вручали урочисто, так як її торкнувся секс-скандал. У центрі скандалу опинився французький фотограф Жан-Клод Арно, чоловік шведської поетеси Катаріни Фростенсон, члена Нобелівської академії з 1992 року. Тоді 18 жінок звинуватили фотографа в сексуальних домаганнях, а деякі епізоди харассмента, за словами жертв, відбувалися в приміщеннях академії. Премію з літератури за 2018 рік присудили в 2019 році. Її удостоїлася польська письменниця з українським корінням Ольга Токарчук.

  8. У 1953 році прем'єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчилль отримав Нобелівську премію з літератури, а не Нобелівську премію миру, як це може здатися на перший погляд. Йому вручили премію з формулюванням «За високу майстерність творів історичного та біографічного характеру, а також за блискуче ораторське мистецтво, за допомогою якого відстоювалися вищі людські цінності».

  9. Ще одним на перший погляд несподіваним лауреатом премії по літературі є американський рок-музикант і автор-виконавець Боб Ділан. Він удостоївся премії в 2016 році з формулюванням «За створення нових поетичних виразів у великій американській пісенної традиції».

  10. Лауреатом Нобелівської премії з літератури 2021 року став танзанійський письменник з Занзібару Абдулразак Гурна. Премія вручена «за його безкомпромісне і повне співчуття осмислення наслідків колоніалізму на африканському континенті і його впливу на долю біженців на їх шляху між культурами і континентами». Останній раз чорношкірий африканець отримав Нобелівську премію з літератури 35 років тому, в 1986 році, її вручили Волі Шоїнка з Нігерії.

Гурна живе в Британії і пише на англійській мові в жанрі реалізму. Серед його найвідоміших романів «Рай» (1994) і «Дезертирство» (2005). Його остання робота «Гравійне серце» вийшла в 2017 році.

136 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page