top of page
Фото автораБібліотека ім. Купріна

Хочеш жити – кидай тютюн палити

31 травня - Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням (World No Tobacco Day). Причиною появи боротьби з тютюнокурінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти.

Історія куріння налічує не одну тисячу років. Сьогодні ця звичка міцно вкоренилася серед населення нашої планети. Але були часи, коли за куріння відлучали від церкви, пороли різками і навіть страчували.

ТРОХИ ІСТОРІЇ

Більше 6 тисяч років тому людина почала проявляти інтерес до тютюну. Американські індіанці вирощували листя тютюну, починаючи ще з I століття до нашої ери. До того, як Колумб навчив світ палити, люди спалювали трави і пахощі, щоб розслабитися, вилікуватися або провести ритуал. Коли члени експедиції Колумба привезли тютюн до Старого Світу, деяким з моряків довелося поплатитися за свою згубну звичку тюремним ув'язненням, інквізиція сприйняла дим, що виходить з їх рота при палінні як одержимість демонами.

У ХVI столітті Жан Ніко де Вільємен, французький дипломат і вчений (на честь нього названий нікотин), вперше привіз тютюн до Франції з Португалії і почав пропагувати його в вищому світі як ліки. Він стверджував, що тютюн допомагає при кольках, нефриті, істерії, дизентерії, зубній та головній болі, і ряді інших недугах.

У цей час у Нідерландах виходить книга під назвою «Рослинна панацея».

У ХVII столітті тютюн стає настільки популярним, що його нюхали і курили навіть під час богослужінь. У 1650 році папа Інокентій X був змушений заборонити куріння в соборі Святого Петра в Римі. Відомий випадок, коли в Іспанії п'ятьох ченців живцем замурували в стіну за розкурювання сигар на церковній паперті.

В Англії у тому ж столітті король Яків I почав повноцінну антитютюнову кампанію. Він вважав, що куріння послаблює військову міць країни, вводячи населення в утихомирений стан. Король характеризував звичку як «огидну для очей, противну для нюху, небезпечну для мозку і шкідливу для легень». Він підвищив мито на ввезення тютюну на 4000% і випустив твір «Заперечення проти тютюну».

У різних країнах, включаючи азіатські і мусульманські, запроваджуються обмеження на виробництво, продаж і споживання тютюну.

У XIX столітті починається промислове виробництво сигарет.

У XX - початку XXI століття тютюноторгівля по всьому світу приносить 8,08 мільярдів доларів, з яких 3,3 млрд. йде на сплату різних податків. У той же час в країнах Західної Європи і Америки спостерігається різка тенденція обмеження куріння.


ШКОДА ВІД КУРІННЯ

Дослідження Джозефа ДіФранца показали, що психічна залежність розвивається неймовірно швидко: у 10% вона з'являється протягом двох днів після першої цигарки, а у 25-35% - протягом місяця.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) констатує, що куріння тютюну вбиває до половини тих людей, які його вживають. У тютюновому димі присутні понад 7000 хімічних речовин, з яких щонайменше 250 завдають шкоди здоров'ю, а не менше 69 - є відомими канцерогенами.

За даними ВООЗ, «Від наслідків вживання тютюну щороку гине понад 8 мільйонів чоловік. Понад 7 мільйонів випадків смерті відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більше 1,2 мільйона - серед некурців, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму». ВООЗ констатує: «Тютюнова епідемія є однією з найбільш серйозних небезпек для здоров'я населення, що коли-небудь виникали в світі».


7 фактів про шкоду куріння, які Ви повинні знати:

1. Тютюновий дим порушує цілісність дихального епітелію і призводить до виникнення бронхіту, астми, емфіземи.

2. Тютюновий дим - сильний канцероген, що пригнічує імунітет людини, руйнує ДНК клітин.

3. Куріння - один з провідних факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Особливо інфаркту міокарда, ризик розвитку інсульту в 10 разів вище ніж у некурців.

4. Куріння погіршує колір зубів, провокує розвиток стоматологічних недугів, таких як гінгівіт і періодонтит.

5. Куріння знижує репродуктивні функції чоловіків і жінок, підвищує ризик розвитку безпліддя.

6. Куріння значно зменшує щільність кісткової тканини, що веде до виникнення переломів кісток, розвитку остеопорозу.

7. Куріння знижує вміст еластину в шкірі, вона стає сірою, сухою, крихкою, що сприяє її передчасному старінню.


Для позбавлення від нікотинової залежності застосовують такі ліки як варениклин і бупропіон.


БОРОТЬБА З КУРІННЯМ

Куріння - напевно, найбільша проблема сучасного світу. Боротьба з нею ведеться різними способами, які поки не мають великого успіху. В основному вона полягає в інформаційній пропаганді про шкоду куріння, попереджені людей на пачках сигарет, по телевізору, на сайтах і т.і.

Але діє і державна політика:

- Повна заборона на куріння у всіх громадських місцях;

- Підвищення податків на тютюнову продукцію;

- Заборона всіх форм реклами, просування і спонсорства тютюну;

- Антитютюнові кампанії в ЗМІ;

- Розміщення графічних попереджень про шкоду для здоров'я на упаковках тютюну і сигарет;

- Пропаганда здорового способу життя та допомога бажаючим кинути палити;

- Заборона на продаж тютюнових виробів особам молодше 18 років і ряд інших заходів.


ПАМ’ЯТАЙ, що:


956 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page