Щороку всі православні в серпні відзначають три улюблених свята – три великих Спаса: Медовий Спас, Яблучний і Горіховий Спаси. Символи даних чудових православних свят є – яблука, мед, лісові горішки, мак і т.і.
Медовий Спас – 14 серпня – Перший Спас
У найперший день Успенського посту, тобто саме 14 серпня настає перший Спас, іменований – Медовий. До цієї дати вулики вже практично переповнені, а пасічники вже готові збирати перший відмінний урожай. Проходить це дійство з особливою молитвою і благоговінням. Далі зібраний мед необхідно обов’язково посвятити в храмі. За прикметою такий мед є неймовірно цілющим, і саме тому ласують їм абсолютно всі, як діти, так і дорослі.
Дуже доброю традицією, вважається пригощати в свято Медового Спасу практично всіх оточуючих, і навіть жебраків. Також прийнято в день свята випікати різноманітні ласощі з меду, такі як - медовик, медові булочки і пряники.
Також існує інша назва свята – Спас на воді. І з’явилася вона абсолютно неспроста. Пов’язують це з подією хрещення князя Володимира. Згідно повір’ям, на свято Першого Спаса бажано купатися, бо вода в цей день дає сили, і повністю проганяє втому.
Яблучний Спас – 19 серпня – Другий Спас
З настанням другого Спаса, який безпосередньо припадає на 19 серпня, вважається, що закінчується літо і приходить пора осені. І сперечатися з цим твердженням досить складно, бо, дійсно, після свята Яблучного Спасу починає холоднішати. Пов’язують цю подію безпосередньо з яблуками. Прийнято вважати, згідно прикметі, що до 19 серпня куштувати даний плід абсолютно небажано. Проте вже в свято Спасу їх можна їсти скільки душі завгодно. Особливою традицією є освячення яблук в день свята, а після обов’язково слід віднести кілька плодів на могилки родичів.
Непогано буде спекти декілька страв з яблуками. І так як в цей час ще проходить пост, абсолютно всі страви мають бути пісними.
Яблучний Спас має й іншу назву – Спас на горі. Згідно з переказами, одного разу Ісус Христос з трьома своїми учнями піднявся на гору під назвою – Фавор. Як тільки добрався він до самої вершини та зійшов на неї, він змінився. Неймовірної білизною засяяло його вбрання, і обличчя його також засяяло. І саме звідси з’явилося ще одна назва свята – Преображення Господнє, яке нагадує нам про духовне очищення і вдосконалення.
Горіховий Спас – 29 серпня – Третій Спас
Третє серпневе свято має назву – Горіховий або Хлібний Спас. Дата його святкування – 29 серпня. Зазвичай до цього часу горіхи стають зрілими і придатними в їжу. На превеликий жаль, сьогодні це свято абсолютно не популярне, але незважаючи на це, значення його вкрай велике. Починаючи зі свята Третього Спасу, на полях починали збирати врожай пшениці, також пекли і обов’язково освячували перший хліб. Він був головним частуванням святкового столу.
Також православні називають це свято – Спасом на полотні, в знак того, що лик Ісуса відбився на шматку тканини. У цей день коробейники традиційно влаштовували розпродаж полотен.
Comments