top of page
  • Фото автораБібліотека ім. Купріна

Перший і єдиний космонавт незалежної України

28 січня - 70 років Леоніду Каденюку, першому і, на сьогоднішній день, єдиному космонавту України, який здійснив політ у космос.

Леонід Костянтинович Каденюк народився у 1951 році, в с. Клішківці Чернівецькій області в родині сільських учителів. Школу закінчив зі срібною медаллю. На четвірку написав випускний диктант з української мови.

Щоб вступити до вищого військового льотного училища він приписав собі ще один рік. Туди брали з 17 років, а хлопцеві після закінчення школи було 16. При проходженні комісії в районному центрі чесно зізнався комісару, що для вступу не вистачає одного року, той подзвонив в органи реєстрації актів і попросив виписати нову метрику, сказавши: "Може коли-небудь ми будемо зустрічати його на космодромі з квітами. Давайте допоможемо цьому юнакові".

У 1976 році Леонід вирішив спробувати свої сили у відборі космонавтів в групу космічної системи "Буран". Каденюк став одним з дев'яти щасливчиків, яких вибрали з декількох тисяч після 2-х місяців жорстких випробувань. Через рік закінчив Центр підготовки льотчиків-випробувачів. З 1979 року - "космонавт-випробувач".

До 1990-х років проходив інженерну та льотну підготовку в якості космонавта-випробувача, льотчика-випробувача, командира транспортного корабля "Союз-ТМ". Літав більш ніж на 50 типах і модифікаціях літаків.

У 1995 Леоніда Каденюка відібрали у групу космонавтів Національного космічного агентства України. У цьому ж році він прийняв українське громадянство.

З 19 листопада по 5 грудня 1997 року Леонід Каденюк здійснив політ на американському транспортному космічному кораблі "Колумбія" місії STS-87. Для підготовки до польоту в космос були потрібні значні кошти, але політ Каденюка відбувся за домовленістю президентів України і США, Леоніда Кучми і Біла Клінтона, і тоді Україна не заплатила ані копійки.

У момент підготовки до польоту на мисі Канаверал, той же космічний корабель багаторазового використання знімали у фільмі «Армагеддон».

До цього космонавт пройшов підготовку у NASA. На кораблі Каденюк виконував біологічні експерименти і вивчав вплив невагомості на рослини. Під час його польоту, в космосі побували тризуб, жовто-блакитний прапор і пролунав гімн незалежної України.

"Я був першим, хто полетів у космос з українським прапором і виконав завдання українського уряду. У 1997 році вперше український гімн пролунав у відкритому космосі", – казав Каденюк.

Політ тривав 15 діб 16 годин 35 хвилин 1 секунду. За даними ЗМІ, плата за політ була "символічною" - $ 87 000.

З січня 1998 року працював начальником управління авіації Військ ППО України. З липня 1999 року - позаштатним помічником Президента України Л. Д. Кучми з питань авіації і космонавтики. В цьому же році йому було присуджено звання Героя України.

Леонід Кучма надав йому службову машину як раднику і першому космонавту України. Кабінет Міністрів дав дачу - двокімнатну квартиру в Кончі-Заспі, за оренду якої він платив на пільгових підставах. Але коли сталася Помаранчева революція: і машину, і квартиру у нього забрали, причому за квартиру справили перерахунок заднім числом і Каденюку довелося платити, влізаючи в борги.

Ще у 2002 році Каденюк став народним депутатом України, у парламенті виконував обов'язки заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань нацбезпеки та оборони. У 2006 році працював у комісії з питань космічної діяльності.

Перший український космонавт мав чимало нагород. Серед них - ордена "Золота зірка", "За заслуги" III ст., "За мужність".

Плідно працював Каденюк і на науковій ниві: у 2006 році він блискуче захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук. Загалом він став автором 5 наукових праць та художньо-публіцистичної книги "Місія – Космос".

Останні роки космонавт провів в бідності. Здавалося б, людині з такими регаліями, єдиному космонавту від України, належить жити в достатку, але ... ні його досвід, ні знання, ні дружні і партнерські відносини з космонавтами усього світу виявилися не потрібні державі.

Він їздив у метро та на тролейбусі. Люди часто його впізнавали, дивувалися: космонавт і в метро, як же так ?! «Подобається», - відповідав він.


Леонід Каденюк раптово помер 31 січня 2018 року на 68-му році життя під час ранкової пробіжки в парку в Києві, імовірно від серцевого нападу.

652 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page