top of page
Фото автораБібліотека ім. Купріна

Пам'ятка з профілактики туберкульозу

24 березня за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров'я проводиться Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Мета цього дня - підвищити інформованість населення про захворювання. Символ дня боротьби з туберкульозом - біла ромашка, яка символізує здорове дихання.

ЩО ТАКЕ ТУБЕРКУЛЬОЗ?


ТУБЕРКУЛЬОЗ (СУХОТИ) - це інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями туберкульозу, які часто називають паличками Коха. Туберкульозні палички вражають органи дихання (легені, бронхи, гортань), кишечник, сечостатеві органи, кістки, шкіру тощо. Захворювання розвивається тільки у відповідь на розмноження в організмі людини цих мікробів.


ЯК МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ ТУБЕРКУЛЬОЗОМ?


- через повітря (аерогенний, повітряно-крапельний шлях);

- через предмети побуту (контактно-побутовий шлях);

- рідше через їжу, при вживанні інфікованих продуктів (аліментарний шлях);

- внутрішньоутробне зараження плода (вкрай рідко) при туберкульозі у вагітних.


Основним джерелом зараження туберкульозом є людина, яка хворіє на туберкульоз легень. З дихальних шляхів, особливо під час кашлю, відділяється мокрота, яка містить мікобактерії туберкульозу. Мокрота може осідати на поверхні підлоги або землі, на предметах і речах. Інфекція може потрапити в організм людини внаслідок порушення правил гігієни - наприклад, якщо не вимити руки після контакту з поручнями в громадському транспорті або вживати в їжу немиті овочі та фрукти, погано оброблене м'ясо і некип'ячене молоко.


ОСНОВНІ СИМПТОМИ І ОЗНАКИ ЗАХВОРЮВАННЯ:


Коли у людини розвивається активна форма туберкульозу:

- тривалий кашель більше 2-3-х тижнів;

- періодичне підвищення температури до 37,2-37,5, частіше ввечері;

- слабкість, стомлюваність, нездужання;

- посилене потовиділення (особливо вночі);

- зниження маси тіла.

Симптоми можуть бути помірними протягом багатьох місяців.


У більшості випадків, якщо імунна система людини перебуває в нормі, вдихання туберкульозних паличок не приводить до захворювання в активній стадії. Але деякі мікобактерії можуть протягом довгого часу залишатися неактивними. Через місяці і навіть роки, при ослабленні імунітету в результаті якої-небудь іншої хвороби, недостатнього харчування або стресу, бактерії туберкульозу починають розмножуватися, знищуючи своєю масою клітку-господаря, і це вважається початком розвитку активного туберкульозу.


ХТО ПІДДАЄТЬСЯ НАЙБІЛЬШОМУ РИЗИКУ ЗАРАЖЕННЯ:


- люди з ослабленою імунною системою (стреси і т.д.);

- наявність супутніх захворювань (цукровий діабет, виразкова хвороба шлунка, хронічні захворювання легень та ін.);

- вживання тютюну значно підвищує ризик захворювання на туберкульоз;

- ВІЛ – інфіковані;

- при неправильному способі життя (бомжуванні, алкоголізмі, наркоманії)

Діти, підлітки, вагітні жінки та люди похилого віку більш схильні до інфекції.


ЯК ЗДОБУТИ ІМУНІТЕТ, ЩОБ НЕ ЗАХВОРІТИ?


Для того, щоб організм виробив специфічний імунітет проти мікобактерій, проводиться вакцинація: БЦЖ (або БЦЖ-М) - дітям у пологовому будинку на першому тижні життя, якщо у дитини відсутні протипоказання. Ревакцинація (повторні щеплення) - в 7 років.


ЯК ВИЯВИТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ?


Робити пробу Манту - один раз на рік.

Єдиним методом, що дозволяє своєчасно виявити туберкульоз органів дихання у дорослих і підлітків, є флюорографія - не рідше 1 разу на рік.


Позитивна реакція Манту свідчить не про хворобу, а про інфікованість, що в організм потрапили бактерії туберкульозу, і кров та лімфа прореагували виробленням антитіл, які блокують бактерії, щоб вони не розмножувались.


НАЙВАЖЛИВІШЕ ПАМ’ЯТАТИ, ЩО:


Ви самостійно в змозі захистити себе.

Щоб запобігти захворюванню на туберкульоз необхідно: своєчасно проходити діагностику, дотримуватися гігієни, повноцінно харчуватися, не мати шкідливих звичок, займатися спортом.


БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!




1 106 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page