top of page
Фото автораБібліотека ім. Купріна

Ось це екранізація! (про українські книги та фільми)


Сьогодні поговоримо про українські книги та кіно, а точніше, про найсучасніші екранізації відомих українських творів.


Андрій Кокотюха «Червоний»

Історичний роман «Червоний», написаний українським письменником Андрієм Кокотюхою, вперше був опублікований у видавництві «Книжковий клуб „Клуб сімейного дозвілля“» у 2012 році. Книга видана також і російською мовою. Автор написав роман за два з половиною місяці використовуючи багато матеріалу: мемуари повстанців, публікації українських істориків та розмови зі свідками тих давніх подій.

Твір складається із трьох частин, це три розповіді про Данила Червоного від його найзапекліших ворогів.

Сюжет: Міліціонер Михайло Середа щиро вважав упівця Червоного ворогом. У повоєнні роки він, не жаліючи себе, чинив перепони повстанцям. У цих зіткненнях він утратив кохану, та зберіг чоловічу гідність. І не міг не визнати, що Данило — безстрашний воїн.

Полковникові КГБ Льву Доброхотову таки вдалося заманити вояка у пастку. А Уляна, дівчина Данила, стала жертвою чекістів. Тепер на ватажка повстанців чекав нелегкий шлях до ГУЛАГу.

Воркутлаг. Колишній червоноармієць Віктор Гуров упевнений, що потрапив сюди випадково, а ось ворогам країни рад саме тут і місце. Та гідність і щирість Данила, його переконання і надзвичайна душевна міць змушують Віктора замислитися…

За екранізацію роману взявся грузинський кінорежисер Заза Буадзе і в серпні 2017 року стрічка вийшла в український прокат. Головну роль виконав – Микола Береза. А зйомки переважно проходили в Кривому Розі.


Сергій Жадан «Ворошиловград» («Дике поле»)

«Ворошиловград» - книга одного з найвідоміших письменників України Сергія Жадана. Роман побачив світ у 2010 році в харьківскому видавництві Фоліо і в тому ж році переміг у конкурсі Книга року Бі-Бі-Сі за 2010 рік. У 2014 році роман був удостоєний швейцарської літературної премії Jan Michalski Prize. Також у грудні 2014 року роман було оголошено Книгою десятиліття Бі-Бі-Сі. Окрім української, книга видана російською, польською, німецькою, французькою та іншими мовами.

«Ворошиловград» — роман жорсткий, меланхолійний та реалістичний. Наскільки взагалі реалістичним може бути соцреалізм.

За сюжетом головний герой Герман відправляється у коротку подорож – провідати брата, який тримав бензоколонку в донбаських степах. Та, опинившись у місті свого дитинства, Герман мало не назавжди влипає в тутешній пейзаж. Брат зникає, на його бізнес зазіхають місцеві мафіозі, старі друзі мають дивні справи… Гєра має визначитися із хиткою реальністю, минулим, що владно ввірвалось до його життя, та майбутнім, щодо якого є певні сумніви…

У цьому романі є все: цигани, рейдери, степ, занедбані будівлі, нескінченні дороги, футбольні баталії, друзі юнацтва, жінки, секс, алкоголь, спогади про мрії дитинства та, звичайно, джаз. Бо, як каже герой, потрібно слухати музику, яку любиш.

Роман був екранізовано під назвою «Дике поле». Стрічка вийшла у обмежений український прокат у листопаді 2018 році. Фільм є дебютної роботою українського режисера Ярослава Лодигіна. Головну роль виконав Олег Москаленко. Сергій Жадан також знявся у фільмі в епізодичній ролі.


Василь Шкляр «Чорний ворон. Залишенець»

Історичний роман «Чорний ворон. Залишенець» український письменник Василь Шкляр писав майже 13 років, використовуючи історичні документи, зокрема, з розсекречених архівів КДБ.Вперше у книжковому варіанті роман був виданий у 2009 році.

Сюжет книги відтворює одну із сторінок української історії — боротьбу українських повстанців проти радянської влади у 1920-х роках, вже після окупації УНР, у Холодному Ярі.

Головний герой на прізвисько «Чорний Ворон» — холодноярський отаман — організовує боротьбу проти більшовиків-окупантів, які вже заполонили Україну й запроваджують у ній свій радянський лад, вбиваючи патріотів та утискаючи українську культуру.

За роман «Залишенець. Чорний ворон» Василь Шкляр був визнаний лауреатом Шевченківської премії 2011 року, але письменник відмовився її отримати у знак протесту проти перебування на посаді Міністра освіти України одіозного українофоба Дмитра Табачника.

За романом був знятий однойменний повнометражний фільм, який вийшов у широкий прокат у грудні 2019 р. Головну роль отамана виконав український актор театру, кіно та телебачення – Тарас Цимбалюк.


Софія Андрухович «Фелікс Австрія» («Віддана»)

Після семирічного перериву у 2014 році побачила світ нова книга Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Роман вийшов у львівському «Видавництві Старого Лева» і вже в рік свого виходу встиг наробити галасу. Авторка писала книгу протягом року шукаючи матеріал та черпаючи натхнення з монографій, спогадів, історичних нарисів, краєзнавчих праць. І ця ґрунтовна робота не була даремною — читаючи, ти з головою занурюєшся в епоху початку ХХ ст. Події роману відбуваються в 1900 році в Станіславові (нинішньому Івано-Франківську) — окраїні Австро-Угорської імперії.

Читачі знайомляться зі світом очима головної героїні, Стефи, крізь призму її почуттів, комплексів і вподобань.

Історія розповідає про дивні та складні стосунки Стефи та Аделі — доньки лікаря, в домі якого минуло дитинство дівчат. Долі жінок тісно переплелись, як стовбури двох дерев, які одночасно є і опорою, і згубою один для одного.

За роман Андрухович отримала кілька нагород: Спеціальну відзнаку Форуму видавців-2014, премію «Книга року ВВС-2014», «ЛітАкцент року-2014», премію Фонду Лесі та Петра Ковалевих-2015 та Visegrad Eastern Partnership Literary Award-2016.

У 2016-му «Фелікс Австрію» переклали німецькою та видали в австрійському видавництві Residenz Verlag під назвою «Der Papierjunge» («Паперовий хлопчик»). Також роман видали у Польщі.

За мотивами роману у січні 2020 року в прокат вийшов український повнометражний фільм «Віддана», режисером якого стала Христина Сиволап. Роль Стефанії зіграла польська акторка Маріанна Янушевич, а ролі Аделі та Петра зіграли Олеся Романова та Роман Луцький відповідно.

Тут треба ще згадати чудовий саундтрек до фільма "Вільна" у виконанні Тіни Кароль та Юлії Саніної.


Тарас Шевченко «У тієї Катерини…»

Балада написана у 1848 році. Тему й основні моменти сюжету балади запозичено Шевченком з народної пісні про тройзілля, поширеної в багатьох варіантах по всій Україні.

За сюжетом троє козаків закохалися в Катерину, а вона їм сказала, що віддасть себе тому, хто зробить неможливе — визволить з османського полону її брата. Двоє з трьох загинули, намагаючись виконати умови договору, а третьому козаку вдалося врятувати брата. Проте врятований брат виявився зовсім не братом Катерини, а її коханим. За цю брехню вона поплатилася життям — двоє козаків не вибачили їй загибелі товаришів і відрубали їй голову.

За мотивами цієї балади був знятий фільм під назвою «Толока», режисером якого виступив Михайло Іллєнко. Фільм вийшов в широкий український прокат у серпні 2020 року. Чекати «брата» Катерині, роль якої виконує дочка Михайла Іллєнка – Іванна, у сюжеті фільму доведеться не одне століття, не старіючи та не втрачаючи надії. Ця розповідь, наче притча, пролітає крізь історію України, відтворює її драматичні та героїчні епізоди. Кожне випробування руйнує хату Катерини. Але вона вперто, як і багато поколінь українців, знову й знову піднімає її з руїн.


26 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Yorumlar


bottom of page