top of page
Фото автораБібліотека ім. Купріна

Володимир Малик – "Дюма української літератури" (до 100-річчя)

Володимир Кирилович Малик (справжнє прізвище Сиченко) - видатний український письменник, автор пригодницьких та історичних творів, що увійшли до золотого фонду літератури України.

Народився Володимир Малик 21 лютого 1921 року в селі Новосілки Київської області, в селянській родині. Середню школу закінчив у сусідньому селі Ясногородці. У 1938 році вступив на філологічний факультет Київського університету. Тоді ж почав писати перші свої вірші.

Під час Другої світової війни Володимир Малик працював на оборонних роботах під Києвом і Харковом, воював у народному ополченні. В одному з боїв його тяжко поранили і він потрапив у полон, пізніше був вивезений до концентраційних таборів у Німеччину.

У 1945 році повернувся на Батьківщину. У радянському фільтраційному таборі Володимира Малика призначили командиром роти.

Після повернення в Україну викладав у Ясногородській середній школі українську мову і літературу.

У 1950 році заочно закінчив університет в Києві, де вчився до війни.

У 1953 році переїхав до старовинного українського міста Лубни, заснованого князем Володимиром Святославовичем. Саме в цьому місті дружини київських князів у 1107 році розгромили половців, воювали з монголо-татарськими ордами. Тут в сімнадцятому столітті діяв повстанський загін на чолі з К. Скиданом, тут же було розбите військо Яреми Вишневецького.

Не випадково саме в Лубнах Володимир Малик зацікавився історією українського народу, що згодом подарувало Україні безліч унікальних витворів, які вийшли з-під пера письменника.

Він не тільки з ранку до вечора працював в архівах, а й часто подорожував по всій Україні, збираючи народні перекази і відвідуючи ті місця, де жили і діяли герої його майбутніх книг. Так з'явилися на світ одна за одною його казки-легенди для молодших читачів: «Журавлі-журавлики», «Чарівний перстень», «Месник із лісу», «Воєвода Дмитро», «Микита Кожум'яка», «Червона троянда».

Головним досягненням Володимира Малика критики вважають його історичні романи: «Посол Урус-шайтана» (1968 р.), «Фірман султана» (1969 р.), «Чорний вершник» (1976 р.) і «Шовковий шнурок» (1977 р.), що склали тетралогію "Таємний посол", а також романи «Князь Кий» (1982 р.), «Чумацький шлях», «Горить свіча», «Черлені щити» (1985 р.) та останній роман «Князь Ігор. Слово о полку Ігоревім».

За романи "Посол Урус-шайтана", "Шовковий шнурок" та "Князь Кий" у 1983 році Володимир Малик був удостоєний літературної премії імені Лесі Українки.

Твори Малика часто порівнюють з кращими романами Ж. Верна, А. Дюма, Г. Сенкевича. А деякі з них, на думку літературознавців, навіть перевершують їх.

Насичені пригодами та інтригами романи і повісті "українського Дюма" прочитуються на одному диханні. І після прочитання в душі залишається почуття гордості за те, що ти живеш в такій великій країні з багатою, легендарною історією.

Володимир Малик відомий також і як літературний критик, він писав рецензії на твори українських прозаїків, випустив книгу «Олесь Донченко» - про життя і творчість відомого дитячого письменника.

Помер Володимир Кирилович Малик у віці 77 років, 31 серпня 1998 року в Лубнах.


Його творіння «заворожують чудовими і чарівними подорожами з країни в країну, з епохи в епоху, змушують радіти і ридати, любити і ненавидіти, переживати, як свої власні, негаразди і перемоги героїв", - писав Б.Чайковський.


594 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comentários


bottom of page